piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów wyraźnie nie podkreśli krawędzi trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Niezmiernie wysokie, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzeszki. Gdy wolimy by nasze zielone ogrodzenie było niesłychanie wybujałe a zarazem cienkie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu. Należy pamiętać jednak, że jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie bardzo utrudnione.

Nic mocno nie podkreśli projektu trawnika względnie rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w wskazanych miejscach, niewysokie drzewa zdołają utrzymać naturalne zaplecze w ryzach względnie osłonią gołe wycinki ziemi. Porządnie uformowany mały żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie bądź rosłe roślinne ogrodzenia można otrzymać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy często są dużo bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje cień cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go redukować, mimo to jego metamorfozę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć bez pomocy.Powinien się błyskawicznie rósł natomiast ocali kolumnowy zarys.

Gdyby wasz zaułek jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego z cienioznośnych klasów maja klasy o złotawych ewentualnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej ekspresyjne w słońcu, niemniej jednak nawet w cieniu listowie zostają wystarczająco jasne, jakby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz