środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z WinyluBiałogard na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na balaski z Winylu na plot i bramę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z Winylu na plot i furtkę ogrodzeniowa buduje się z głazów różnego zarysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nieregularnych obrysach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz