wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty drewniane

Długowieczne płoty drewniane

Niewłaściwie zabezpieczone płoty z drewna w mgnieniu oka się destruują oraz mogą ostatecznie zgubić swój dotychczasowy czar oraz cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot warto poznać typy konserwacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy napawać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna wypada zacząć od właściwego i dokładnego przygotowania materiału na ogrodzenie, bo od tego zależy rezultat końcowy własnych prac. Przed zastosowaniem artykułów do protekcji i ozdoby ogrodzeń z drzewa niezbędne jest weryfikacja, czy drewno jest czyste, suche i czy nie dźwiga śladów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Kiedy zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, trzeba nanieść kolejne preparaty, które ochronią je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od wewnątrz, ale nie stworzy na jego nawierzchni profilaktycznego filmu. Zabezpieczone w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej protekcji ogrodzenia, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu asekuruje płot przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im sporo uwagi oraz opieki.

Zupełnie inaczej jest w wypadku płotów plastikowych. Ten wersja ogrodzeń jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają również biokorozji tym samym dogadzają swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz